Lugemisväljakutse 2016 – 36. Raamat, mida “kõik teised” on lugenud, aga sina miskipärast ei ole

Andrus Kivirähk “Mees kes teadis ussisõnu”

Kunagine ja ehk tänanegi Eesti uusajakirjanduse kultusteos. Milline mina ei olnud jõudnud…
Ma jõudsin mänguni. Ühel tuttaval oli. See on selline võistlusmäng kus oledki konkreetselt kogu aeg sõbra poolt! Las need kirikud põlevad, las need rüütlid surevad! Mets ja maa jäägu meitele! Arusaadavalt on sedasorti mäng ka väga populaarne. Ma kunagi kui vaba rahani jõuan ostan ka omale selle mängu. mh-mh!!

Raamatu laenasin. Minu eelnevd kogemused Kivirähk’iga on sihukesed, et egas ma vist vabatahtlikult ilma eelneva tuhandepealise kiidulauluta ühtegi kätte ei võta. Tookord lugesin miskiseid ta muinasjutte – siiamaani näen painajaid.

Eks ussisõnade raamat oli ka kohati selline väga õudsalt otsene, et oli tahtmine käest visata või vähemalt ridade juures silmad kinni pigistada, aga see läks üle ja uus ja ilus aeg tuli peale. Nagu elus ikka. Jah, miks me ei mäleta enam kirikirja? Kasutame küll, aga lugeda ei mõista. Tekitame infomüra. Miks läheme me uuendustega kaasa aga unustame minevikulise. Miks kõik mis iganend tundub ja selle hoidjad on kui metslased?

Kui Mika Waltari “Miikael Karvajalas” on toodud välja kaks soomlaste sorti – üks usklik ja teine joodik. Siis Kivirähk on väljatoonud meie eestlaste sordid. Sõgedad uuendajad ja põikpäised minevikuhoidjad. Minevikuhoidja seisukohast, sest ka innovaatorid toovad tihti häid ja vajalikke uuendusi.

Kuigi see rahvajuttude baas millest lugu on loodud on omavoliline ja lausa ärritav. Siis lõpuks, terve maailm võtab meid ju sellisena nagu külavanem Johannes Leemetit. Samuti on see üks uueaja parimad Eesti raamatuid mida ma lugenud olen.

Rubriigid: Heietused. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.