Proua või preili

Viimase kuu aja jooksul on mind kahel korral prouaks nimetatud.

*khm!*

Miks üldse kasutada nii ohtlikku määratlust? Kui mina alles noor olin ja kaupluses töötasin, siis ma “teietasin” ja kui tuli pöörduda, siis ikka “vabandage …”. Hilisemas õpetuses räägiti samuti, et kui ei tea, ära oleta! Küsi, leia muu võimalus, kasuta NIME! Telefonimüüjad ei oleta, nad kasutavad nime. Need kes ei tea nime, kasutavad “Teie”. Teie on tore väljend, sobib igale eale ja kõikidesse olukordadesse. Olenevalt situatsioonist tõstab see kas kõnetatavat või hoopis kõnelejat olukorrast kõrgemale. Teie on elementaarne viisakus. Kui lapsi kasvatada neid teietades, siis on neil ka raskem pahandust teha. Teie on ääreni täis lugupidamist.

Nüüd aga selle “proua” juurde. Mõlemal korral oli tegemist mehega, esimene oli tõesti alles nooruk, vast kakskümmend täis aga teine oli suure õllekõhuga minust kakskümmend aastat vanem … härra?

Proua on abielunaine, vähemalt kunagi on pidanud see naine abielus olema. Või peaks sellel naisel lapsed olema.. või suurimate mööndustega vähemalt keskealine. Mina ei ole neist keegi. Neiu ka enam ei sobi – aga “teie” on hea. “Sina’l” pole ka viga.

Tulles aga tagasi selle võõrapärase “proua” ja “härra” juurde.
Ma võtan sõnaraamatu appi:

Härra:
1. jõukamasse v. haritumasse kihti kuuluv v. käitumiselt ja välimuselt peen mees.
2. meesisik (ka viisaka kõnetlussõnana). Härra Kask ei saanud täna meile tulla. Härra linnapea! Härra president! Härrad ministrid! Härra professor! Väga austatud härrad! Lugupeetud daamid ja härrad! *„Kas härra Murak?” ulatati talle käsi ja teretati nagu oodatud külalist. M. Raud.
3. isand, käskija. a. mõisnik talupoegade suhtes.

Ühesõnaga, igat meest kes tänaval vastu tuleb ja kes härrana ei käitu ma härraks ka ei nimeta. Vestluses peab selleks inimene minust ikka väga palju üle olema. Oma seitsmest targast kahte ma härratan otsevestluses. Kõiki teisi juhul kui ma neist räägin.
Viisaka kõnetlussõnana on ju samamoodi – härra ametlikus pöördumises. Kuid kui mulle tuleb tänaval vastu viisakas rõivas, lugupidavalt ja sirgjooneliselt käituv mees ja ma seda tunnen või näen – siis on ta automaatselt härra.

Nii paneb see “prouatamine” mind natukene imestama.
Proua:
1. mittevallaline naine (ka kõnetlussõnana); peenem, jõukam, haritum, hrl. linliku eluviisiga naine, daam.
2. naine abikaasana.
3. kõrgemast soost v. kõrgemal positsioonil olev naine alamalolijate suhtes

Minu teine ülemus on abielus, laste ema. Ehk, proua ülemus. Aga ometi ei väänduks mu keel teda prouatama. Ta hoiak ei luba. Tal on nimi ja tiitel “ülemus”. Samas ühes teises töökohas oli meil küll proua – proua, sest ta käitus nagu saks muiste, kuri kubjas.
Samas daam, keda ma blogis Prouaks nimetan pole kunagi abiellunud ja tal ei ole lapsi – aga ta on kõrgesti haritud, peen, kombekas, jõukas daam.
Eks “proua” on minu jaoks inimene kellel on olemas sisemine rahu ja tugev eneseteadlikus. Kes omab kontrolli nii mõnegi asja üle mis ulatub kaugemale kui tema enda pere ja kodu.
Ja nemadki on prouad kes oma mehe kõrval suudavad mehe naisena välja paista. Mitte kõik kes on abielus ei suuda seda.

Minu isiklikul “proua” hetkel olin ma tavalselt riides. Aga rõõmsam ja otsustuskindlam, eneseteadlik. Mul on selliseid hetki kus ma tean täpselt kes, mis, kus ja kuidas. Kus ohjad on minu käes. Ja kõmm – kohe proua!
Muidu ikka selline “neiu”, “teie”(rohkem siiski “sina”). Ehk siis, kui ikka pea püsti käid ilma sita sisse astumata oled kindlasti haritud või vähemasti abielus.

Nüüd aga väljendi ohtlikusest.
Kui ei tea, ära arva!
Sest, mõned eelistavad, et neid kutsutakse vastavalt nende staatusele. On preilid elulõpuni ja uhked selle üle. Prouaks nimetamine solvab. On prouad, sest tal on mees ja nii on õigem nimetada. Preili ütled peab teine piinlikus olukorras selgitama hakkama või veaga leppima.
Eriti veider on sellises olukorras käituda. Mismoodi ma neile inimestele oleksin pidanud vastama?
“Vabandage. Ma olen alles preili.”
“Siiski.. alles vallaline.” – see vallalise jutt on hea ja võib olla need mehed seda katsetasidki, äkki oleks õhtul välja viinud?
Aga olek ja tuju olid minul teised. Ei öelnudki muud kui “aitäh” ja lahkusin.

Millisel juhul Teie kasutate nimetust “härra” ja “proua”?

Rubriigid: Heietused. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

5 Responses to Proua või preili

 1. Manjana ütles:

  ma pouatan või härratan kedagi kui ma tahan neile halvasti öelda, sest minu jaoks need sõnad on halvustava tähendusega.

  Aga ma kommenteerin, sest ma tahaks su blogi lugeda, aga mulle meeldib feedly ja su feed on poolik. Kas sa oleksid nii kena ja paneksid täisversiooni? See peaks kuskil sätete all olema, kus saab vahetada, et kas lugeja näeb täisteksti (full text) või mitte.

  • Haldjapiiga ütles:

   Ma ühe säärase koha leidsin kus sai vahetada osaliselt tekstilt täistekstile. Minu jaoks ei muutunud midagi, ehk kui kalendri alt otsida siis panebki osalisega näkku. Alt otse teemasse minnes avab täielikult.

   Kui aga mõtled, et võiks olla selline kerimisega lugu kus saab 10 posti korraga järjest läbi lugeda, siis ma kunagi proovisin ja otsustasin siiski staatilise eeslehe kasuks. Ma kirjutan nii erinevalt, et mind ennast hakkas häirima. Ehk kogu aeg oli jutt maagiast ja antropoloogiast, täiesti loetav ja siis vahele üks nekroloog (inimesed ei küsi millal nad surra võivad). mis järjest lugedes tundus täieliku võõrkehana.

   Suures plaanis, kunagi kui töölt rohkem vaba aega on ja jaan läbi ja pool suve läbi, ma arvan et kunagi selleks ajaks saan teemad normaalselt ja lihtsalt otsitavaks.

 2. Manjana ütles:

  ma ei käi kelegi blogi seal lugemas, kus see asub, mulle ei meeldi. ma loen feedly-s, kus on kõik blogid koos ühes ohas ja ühesuguse kujundusega ja ma näen, kui on uus postitus tulnud. kui kellelgi on feed poolik, siis seda feedlys rohkem lugeda ei saa, ehk ma ei saa seda blogi lugeda, kuna ma ei viitsi erinevatel aadressidel vaatamas käia, kas seal midagi toimub või ei.

  • Haldjapiiga ütles:

   See tundub mulle praegu väga müstilise jutuna. Absoluutselt mitte midagi ei tea sellisest müstilisest feeblyst või miks minu oma ei toimi.

   Kirjutan sulle kui selle kusagil ülesse leian.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.