hambaarsti saaga, uus hammas

Kobisin mina siis sinna kallisse kliinikusse.

Odavas, odavamas siis, kellel oli leping haigekassaga, anti mõista et lootust sellel silmahambal pole ja tuleb ära võtta. Miks? Sest tegemist oli elusa hambaga. Lõi aga oraga pihta, mina lendasin lakke ja öeldi, et mitte midagi pole võimalik teha. Mul oli vähe “mõmm-mõmm” selle peale. Arvati, et ega mujal ka asja saa, et nagunii keegi ei tee, lasku ma heaga välja tõmmata.

Läksin siis sellesse kliinikusse kus mul on mädanev hammas mille kohta öeldi ka, et midagi teha ei saa suus korda tehtud. Seekord jäi ka see toona parandatud hammas pildile ja öeldi umbes, et mitte keegi ei tee nii head tööd. Tookord läks reede õhtul hammas paiste, ikka nii, et terve lõug oli paistes. Laupäeval soovitati arsti kes ütles, et hakkame tõmbama. Ma keeldusin. Esmaspäeva hommikul teise linna jõudsin siis ma ka kukkusin bussist maha. Kõik oli täielikus udus. Tunne oli justkui oleksin lennelnud sinna kliinikusse, nõudsin esmaabi. Paluti oodata. Nii kui maha istutud sain juba kutsuti. Öeldi veel et veerand tunni pärast poleks neil enam midagi teha olnud. Koolist olin selle hambaga nädal aega haiguslehel. Nädal aega iga päev tehti juureravi. Ühesõnaga oli mul usku, et kõik asjad on võimalikud. Kõik siiski enam polnud võimalik. Sealt kus mul suur hõbeplomm lahkuda osutus, see on läinud. Ju tuleb implantaadid panna kui kunagi rikkaks saan. Aga see silmahammas osutus võimalikuks.

Kui nüüd täpsemalt rääkida siis esimeses kliinikus öeldi, et silmahammast ei saa ravida, sest tegemist on elus hambaga. Teises kohas osutus see just suureks plussiks. Öeldi ainult, et kohe homme hommikul tuleb juureravi ära teha, kas saan minna. Sain. Natukene suuremas koguses ma seda hambaarsti süsti hästi ei talu. Süda hakaks kloppima ja käed jalad muutusid tinaraskeks. Kästi liigutada aga ma ei suutnud. Pilt õnneks täielikult ära ei läinud, ainult nnatukene keerles. Arstitoolis tehti ära kõik asjad, ka umbes kolm pilti. Õde läks uksetaha ja vajutas nuppu. Võib olla see nupp oli mujal, aga ise ei pidanud kuhugi minema. Kuna ige oli ette vajunud pandi suhu telk. Selles suhtes, ma hiljem leidsin, et see oli täiesti asjatu lisakulu kuna see ige mida telk eemal hoidis lõigati ju nagunii ära. Oleks siis võinud kohe ära lõigata. Selliseid imelikke topelt tegemisi on olnud rohkem, aga mul ette ei löö. Inimene ei oska vaielda ega küsida ja siis muudkui maksab.

Selle igemelõikamisega oli mul kohutav mälestus. Esimene kord kõrvetati ära ja kõrbend liha vänget haisu lõi mitu päeva üles. Maga niiviisi. Seekord ma ei saanud arugi. Pärast valutas ja oli halb olla, käisin mööda poode ja käitusin ääärmiselt imelikult. Palju hullem oli proovi võtmine. Esimesest korrast ma seda ei mäletanudki, kuigi kui mõelda siis midagi nagu oli jah. Miskine voolimismass topitakse suhu ja siis oodatakse kuni kõvastub. Esiteks see alumine pool oli selline, et ma öökisin. Teiseks ma kartsin, et see tõmbab kõik mu hambad välja. Õnneks siiski ei tõmmanud. Hea uudis oli ka see, et kui muidu räägiti mingi 400 eurtsist, siis selgus et sellel kliinikul ikkagi on haigekassaga proteesileping. Ma olin juba valmis mitu kuud neile maksma, aga nüüd läks kogu krempel selle hambaga kokku ainult 250 eurtsi!

Kõige odavam visiit oli 15 eurot. Pandi üks pisikene plomm ühe väikese nurga peale. Klaasionomeer oli selle täidise nimeks. Ma räägin sellest sellepärast, et klaasionomeertäidis vabastab fluoriidi, et hambaemaili tugevdada. Et kui te olete fluoriidivastane, et te siis teaksite. Mina sain sellest teada siis kui plomm suus juba oli

Ma leidsin hambaarstilehel taimehambapastasi halvustava artikli. Et polevat ikka õige värk. Mina leian, et uued hambad on igaljuhul odavamad kui ajurakud. Enne kui keegi end hullult õhku täis tõmbab, siis ma räägin parem kuidas ma nii halba seisu üldse sattusin. Kui ma olin 19 lasin ma kõik hambad korda teha. Ma usun, mul ei olnud vist 4-5 aastat ühtegi auku, või oli üks? Sellele järgnes selline keeruline aeg kui mul ei olnud raha, et iga aasta pisikeste jamadega tegeleda ja korralikult toituda. Korralik ja mitmekesine toitumine ja terved hambad ON omavahel seotud. Mina sain “taimepastaga” (lavera) omal hambad täiesti valgeks. Lihtsalt korralikult peab harjama. Minul ei läinud hambad käest, sest ma ei pesnud fluoriidi sisaldava hambapastaga, vahest tuli ju sedagi ette. See viimane suu korda tegemine jäigi sellesse aega kui tasuta sai. Edasi tuli see hetk kus need üksikud augud olid mis said ka järjest parandatud. Ja siis ei saanud enam midagi. Vist korra käisin ka seal vahel, sain ühe plommi ja eelarve oligi täis.

Kuna ma avastasin nüüd hambaarsti juures käies veel ameerikat, siis räägin teile ka. Vanasti kui ma koolis ja lasteaias käisin oli see jutt, et hambaid peaks harjama kaks minutit, isegi need liivakellad olid olemas. Ja kui midagi hambavahele ära kaotasid võtsid puutiku. Kunagi vanasti oli mul hambaniit ka, aga ma eriti ei kasutanud seda, sest hambaniiditamine on valus. Räägiti küll, et hambaniiditamine peabki valus olema ja ärgu ma tehku välja, lasku nii et veri lendab. Ei, ei taha. See eelmine niit jäi seisma, ja kuigi ma ostsin nüüd uue jääb see ilmselt ka seisma. Siis on olemas hambavaheharjad. Nendega saab ka verele hõõruda ja hambavahed puhtaks. Ja need siis on ainult natukene valusad, rohkem selline sügamise tunne. Sügamine on mõnus. Ja siis veel suuvesi. Mismoodi jätta suuvesi suhu kui on tunne, et see amputeerib keele ära? Mina olen välja loputanud. Suuvett läheb palju ka, nii, et majanduslikult keerulisel hetkel ei saagi seda lubada.

*****
I went to the expensive clinic.

In cheap, ok cheaper clinic, who has treatment compensation contract with Health Insurance Fund(HIF) told me that they need to remove my eyetooth. Why? Because it was “alive” tooth. Doctor did hit it with hers spike and I did jump to the roof. So they told me theres nothing to do. They told me it must be removed and robably in other places they will remove it aswell. So I should just let it go.

I didnt accept this kind of answer. So I went to this other clinic. When I was child I had a tooth that did went to rot. This time this teeth was on picture and they told me no one does that good work. Back then the teeth started to hurt and swallowed up at Friday. Half of my face were swallowed up. Saturday I was suggested to go to doctor who sayd the toth will be removes. I refused. So at Monday morning I sat in bus and came back to Pärnu. I fell down from bus. It felt like flyng when I walked to clinic. I told them my teeth hurts, yet I have no time. They told me to sit and I barely got there when they asked me to come. Told me that 15 more minutes and I wouldnt been their patient anymore. I got week off from school because of the teeth. Every day I went to clinic to get the teeth fixed. SDo about this place I have faith that everything is possible. Still, everything wasnt possible anymore. Place where big silverfilling did came off, I loose this tooth. So I need implans when I will be rich one day. But the eyeteeth is possible.

To be precise, then in first clinic they told me it cant be fixed because it is “alive”.Second one it turned out to be an argument to fix it. They only told me, that I must return next morning and do everything right away. Which I naturally did. I found out that I cant stand this “dentist shoot” very well anymore. My heart started to race and hands-legs were stone heavy. They told me to move my limbs, but I just couldnt. At least I didnt fell into oblivion, it all was only a bit fuzzy. Luckily the did there everything, aswell around three x-rays. You know, in some clinics we still have to go in other room. Nurse did go behind the door and hit the button. Or was this button really elsewhere? Since gum had fallen into the teeth hole they did put a tent into my mouth. Its cool to announce, yet later the gum were totally removed, so it was extra cost for me. They could just remove it at first place. These funny little extras were more, but I just could not point them out anymore. Human can not argue and therefor accepts and pays.

This gumcutting procedure I feard a lot. I had terrible experience. You see, when I was younger and I got my first fake tooth they did burn the extra gum off. It did hurt so much and the smell of the burned flesh was my companion for days. Sleep this way! This time I didnt even understand something had happened. Ofcourse it did hurt fev hours and I felt myself sickly. Much worse were when they took imprint. Somekind of plastilin like thing were put into my mouth, around teeths. I didnt remember at first it from first time. Now if to think about it returns to my memories. Around the tounge I felt I puke and I feared it will pull all my teeth off. Gladly it didnt. Good news was that this clinic, even if it dosnt have treatment compensation contract, it does have prosthesis compensation contract. I was ready to pay them many moons for they accept postpay, but it came out everything together did cost me around 250 euros. Only.

Cheapest visit did cost me 15 euros. It was tiny hole that got filled with glass ionomer. I speak about it because glass ionomer filling does releases fluoride. So you would know in case you are against fluoreid. I got to know it after the filling were done.

I found article that did made down plantpastes. That it aint right thing. I think that new teeth are cheaper than brain cells. Before someone thinks I do need a lecture, then I better tell you my story. Whole my childhood I used these fluoride pastes. When I was 19 I did fix everything. For around 4-5 years I had no holes, maybe one? After that life turned out to be bit difficult. I had no money to visit doctor or eat properly. Good and nutritious food is very important. I did get my teeth totally white with Lavera toothpaste. You just need to wash them well. My problem were not “wrong toothpaste”, but fact that my proper dentist visit were when I was 19. Later I did go time to time whenI knew I have a hole and then I did fix what I could afford. And one moment I couldnt afford anything anymore. Enough about whining.

I did discover america which I would like to share with you. Old days in kindergarten and school they did teach us to brush your teeth twice a day around two minutes. We even had these little sand clocks. When something got stuck between your teeth you crabbed a wooden stick and got it out. Not so old days ago I had a tooth floss, so I knew about this one. But I didnt use it much for it was really painful. They told me that it must be painful and there must be blood. No thank you. The old one were unused. This time I did buy new one and I think I wount use it either.
Then they did introduce me these interdental(yes, I did google!) brushes. These arent that painful, more like little scratch between teeth. And then this mouthwash. They say it should stay in mouth. Cammoon, it feels like cutting ypur tongue off. So I usually wash it out too. Mouthwash isnt exactly a cheap thing either.

Advertisements
Rubriigid: Haigemaja, Seiklused. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.