Head aega vaalad

Mõtlesin siin eilsest saati et kirjutaks. Kirjutaks neile kes ei viitsi vaeva näha, et olla rohelisem ja loodussõbralikum. Ilma suure vaevata. Täna lugesin uudist vaalast kelle kõhust leiti 30 kilo plasti.

Ma olen Pärnus prügimäel käinud. See näeb oma organiseerituses välja selline, et seal ikka tehakse ka selle träniga midagi. Et vähemalt osaliselt see tõepoolest jõuab taaskasutusse. Taaskasutus on samm paremuse poole. Inimeste teadlikumad valikud ja masside nõudlusest tulenev muutus tootmises samuti. Kuid, meil on juba ookeanis mitu prügisaart. Üks on neist suurem kui Prantsusmaa. Prantsusmaa on enam kui 14 korda suurem kui Eesti.

Vaalade jaoks on mäng läbi. Niisamti paljude teiste mereelukate, linduda ja mis parata, ka jääkarude jaoks. See ei ole enam see koht kus ka ekstreemse pakendi ja plastivabaduseta oleks võimalik kella tagasi pöörata. See ei kaota ära plastisaari. Plast laguneb mikroplastiks ja on juba jõudnud meie organismi, osaks meie dnast. Me oleme juba plastinimesed. 200 aastaga oleme loonud hoopis teistsuguse maailma. Meile tuntub maailm aga rappub ja vajub möödanikku.

Meil kõikidel on vaja uut lähenemist. Mitte homme. Eile! Me oleme suures kriisis. Inimkond peab muutuma kui tahab ellu jääda. Kuni veel on mesilasi … Nurka tuleb visata see mentaliteet, et täna reostame, homme on “teemeära”. Et ookeanite puhastamine, metsade säästlik kasutamine ja jäätmemajanduse ning tootmise täielik ümberorganiseerimine ei ole kulutõhus. Selle kulutõhususe võite omale teadagi kuhu pista. Muidugi võiksin ma siin ka olla mentaliteediga, et savi et kuagil mujal mädaneb auk maasse, siin on ju kõik korras. Ma käisin täna jalutamas. Rõve oli.

Kui soovite siis võin teinekord kirjutada näpunäiteid neile kes väga pingutada ei viitsi aga tegelt tahaks paremaid valikuid teha.

****

I´ve been thinking since yesterday that I should write. Do write to these who dosnt want to give an effort to be greener, more nature friendly. Without effort. Today I red about whale who had 30 kg plastic inside him.

I’ve been in this place in Pärnu where they take all the garbage. It is so well organized and clean that they do something with these things. That at least partly they put things into reuse. Recycling is a step into cleaner world. Humans better choices and change in demand that changes the production. But we already have many garbage islands in our oceans. One is bigger than France. France is more than 14 times bugger than Estonia.

For whales the game is over. Its aswell over for other sea animals, birds, and sadly for polar bears. Even extreme package and plastic free life dosnt help to turn back time. This all dosnt make islands to plastic to disappear. Plastic will break into microplast. Microplast is already part of our dna. We are the plastic dolls. With 200 years we have greated a whole new world. And the world we knew and still remember falls into past

We all need new approach. Not tomorrow. Yesterday! We are in big crisis. Mankind must change to live. As long as theres bees … We have to throw away the mentality of today we shit, tomorrow we clean. We must look over the thought that cleaning the oceans, sustainable use of forests and total reorganizing of how we produce and how we recycle is not cost-effective. Hell with this cost- effectiveness. Ofcourse I could just not think about other places, let them rot, we here are fine. Well, I went for a walk today. It wasnt pretty.

If you wish then in some other time I can write about how to be greener with tiny effort.

Advertisements
Rubriigid: Poliitika. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.