“Kalevipoeg”

Kuningaz on proto-germaani sõna. Meie sõna on Kalev.

Mis mulle silma jäi ja mille üle arutleda tahaksin on.
Kui Linda lahkus, siis kui vana oli Soini? Pool raamatut on üks lõputu leinalaul. Mul hakkas juba tunduma, et muud polnudki kui ainult lein. Kui vanalt seksima hakatakse? Mis ta siis võis olla, 14? Selline vanuse määratlemine teeb lähemale vastuse miks Soini käitus ennemini nagu laps kui täismees. Miks kohati kiskus tagasi mängudele, töö ja mure asemel.

Päris alguses on see õnnetu Saarepiiga lugu. Ma ei nõustu üldlevinud arvamusega justkui Kalevipoeg oleks Saarepiiga vägistanud. Ei vägistanud. Saarepiiga oli karjas, õitsel. Vanasti, nagu te teate oli selline lugu, et mingi hetk kevadel koisid neiud aita, et neile saaks siis noormehed külla minna. Suvel olid noormehed ÖÖSEL karjas ja siis käis tütarlapsed neid vastu lõbustamas. Saareperel oli ainult tütar, et seepärast oli tütar ka karjas, mitte noormees. Saarepiiga laulus õhkus noormehe poole. Selline, “kusagil kaugel, mere taga” lauludes õhatakse tavaliselt hüpoteetilise noormehe poole, umbes nagu tänapäeval “kus on mu prints valgel hobusel”. Niisiis oli Soinil tüdrukut väga kerge võrgutada. Seksiti. Kuna tüdruk oli süütu siis pärast ehmus sest ega ta vist väga ei saand aru mis toimub. Isa jooksis kohale, Kalevipoeg tutvustas ennast. Tüdruk ehmus ja KOPERDAS. Mina ei tea mis ajast peale sai koperdamisest enese laintesse heitmine? Et hilisem Saarepiiga laul vihjab sellele? Misjaoks ta siis koperdas? On öeldud, et Saarepiiga oli Kalevipoja õde. Mis on natukene napakas, sest Saarepere ja ka Sepapere oleks võinud seda ju ometi teada, mitte tüdruk üksinda. On kaks ehmumise ja tusa põhjust. Saarepiiga ei tahtnud Kalevipojale minna, ei tahtnud nii võetud saada. Teiseks võis tegemist olla Linda õega. Nimelt, peale Saarepiiga surma läks Saareetit kohe kippadi-kappadi muna järele kellest haudus välja Kotka kelle kaena all oli mees. Kui Saarepiiga oli munast sündinu siis ta teadis täpselt kellega sugulane on.

Siis tuli see õnnetu lugu Soomes peale mida manitseti Soinit oma viga kordamast. Too aga ei mäletanud mis viga. Saarepiiga talle väga meeldis ja kindasti oli see õnnetu juhus viga, mistõttu ta hiljem hoidub väga samasse olukorda sattumast.

Soini saamine Kaleviks. Vennad läksid kiva viskama. Mis te arvate, et need vanemad ei teadnud mismoodi kaugele kaugele visata? Arvestades Soini iseloomujooni mis võisid olemas olla ka tema vendadel. Tgasihoidlikus, soovimatus kanda suurt vastutust. Pealegi, nemad teadsid, et vana Kalev soovis viimasest uut kuningat. Ehk oli varasemalt selge, et esimesed oma omadustelt ei sobi või ei tunne huvigi. Pealegi oli neil suurtel ilmselt väga selge missugune töö neid ees ootab. Samuti oli ju öeldud, et Lindat otsides leidsid nad omale sobilikud partiid neidude seast. Ehk nad lasid väikevennal võita, et ise selle jamaga tegelema ei peaks. Ainult meie ajal on võim võimalused. Vanasti oli võim väga võrdne vastutuse ja suure tööga. Kalevipoeg oli Kalev, oli suurem kui kuningas, peremeestest rääkimata.
Kuningal on kümme koormat,
Sada vaeva valitsejal,
Viissada küll vahvamal,
Tuhat tegu tugevamal,
Kümme tuhat Kalevipojal!

Kalevipoja seiklused allilmas. On öeldud, et tõenäoliselt on vanapaganalood ühes arhailisemad? Sellisel juhul on need arhailistele lugudele loodud. Sealt võib tõesti tagasi Vanemuise ja Murumemme tütardeni jõuda. Mis aga minu silma jäi, et muidu on jutt Kalevipoeg kange meesi.. Kalevipoeg kangelane, samas on jutt vahepeal otsekui Kalevite kanget poega, mainimata sealjuures Kalevipoega. Saate aru erinevusest? Tõsi, ma rida-realt järge ei ajanud ja räägin pigem laulude üldmuljest. Ma tahan öelda, et Kalevipoeg on Soini aga Kalevite kange poeg seda ei ole. Tegemist on justkui, esiisadega näiteks? Vana Kalevi enese vägitegudega. Kusjuures lugu on osavasti uuega kokku sõlmitud, et mingid neitsid kusagil ripakil poleks ja edasist elu ei segaks. Kalevipoja võitlused sortsidega on siiski vast Soini tembud. Selles loos on väga palju asi, kasvõi Saarepiiga eelne hoiatav toon, ristilaste nimetamine siin seal, mida kõike tuleb lugeda ristiusu tugevaks mõjutuseks. Mudiugi, on ka neid ristiusuga lugusid aga kus nüüd miski asetseb. Kui me mõtleme endale, oma ajaloole, oma arhailistele uskumustele kus puudus hea ja halva duaalne maailm. Jah, sellest paganama raamatust tuleks välja rookida duaalsus.

On öeldud, et Kalevipoja eksirännakud Põrgu otsingul on olnud asjatud. Ma lugesin silmad punnis peas kuidas väga reaalslt ja üheselt mõistetavalt kirjeldatakse vulkaanilist saart (sädemete saar). Lähim teada oleb Sädemete saar on Island. Ometi mindi sealt edasi veel ja veel ja veel. Ons meie meres veel mõni Sädemete saar? Praegu ma mõtlen isegi ehk Saaremaale. Jah, just. Kui Saaremaa põles, siis oli see üks suur tulesaar ja võis olla kirjeldusele peaaegu vastav.

Räägime vahelduseks Kalevipoja pärispatust. Sellest mille üle ma inimesi virisemas kuulnud ei ole. Nimelat andis ta joomase peaga ära Eesti rahva vabaduse, õpetuse iseseisvuse hoidmisest, riigiraamatu.
Kange Kalevite poega
kes see kütkendatud kirjast
midagi ei mäletanud
ega teadnud tähendada,
kuhu vana Kalev tarka
pika elu pärandusest
tululikke tarkusida
palju lasknud üles panna,
kus sees käsud kinnitatud,
üigus selgest õpetatud,
kuningalle kuulutatud,
alamaile avaldatud.
Kallim veel kui kuld ja hõbe
seisis kütkendatud kirjas
vana-aegne vabapõli,
meie meestepoege priius,
kehvemate kaunim vara.
Kallist vara tahtis Varrak
oma maale õnneks viia.

… ja viis ka. Kuradi Varrak. Teadis täpselt mis see on. Teadis täpselt, et Soini juua ei kannata. Petis raisk! Varas!

Ma olen mõelnud Kalevipoja tagasituleku üle. Et kui rusikat sikutab siis maa väriseb. Kas siin või mujal? Kui siin siis saame ju ülesse leida Põrgu värava ja minna oma Kalevipojale appi. Talvisel pööripäeval on tema vabastamine kõige lihtsam, ehk aeg mis on mütoloogiliselt kõige kurjem ja tumeda. Mis põhiline, on ja jääb küsimus, kes on nüüd meie Kalev?

Rubriigid: Nõiakunst, Raamatuklubi, Raamatukogu. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

3 Responses to “Kalevipoeg”

 1. Ene Blumberg ütles:

  Mnjahh- hakka või lugema.

  • Haldjapiiga ütles:

   Loomulikult :)
   Seal algul on natukene palju leinalaule, aga siis algavad need Põrgu ja muidu seikluslood mis on väga vahvad.

 2. Lahendused ütles:

  Kalev peaks tasemelt olema “värviline”, ehk “taevane keiser”, ehk väljaliselt peaks ta katma Multiversumi.
  Kalevipoeg peaks tasemelt olema “suur must” (nagu muinas-kreeka “12 olümpialast”, kes olid 6-8 meetri kõrgused lihakehad), ehk “juur-rassi juht”, ehk väljaliselt peaks ta katma Universumi.
  Hetkel on Maale kehastunud kõrgeima tasemega isiksused “mängurid”, ehk “chohanid”, ehk väljaliselt katavad nad Galaktika … kuid neil on olnud ka eelnevaid kehastusi teistel planeetidel (kosmilised olemusrassid, kes olid enne Maad olemas).
  Suurim tase neil, kelle jaoks on Maa nö “esimene kehastuste-planeet” (kohalikud rassid) on “jõud”, ehk “arhat”, ehk väljaliselt katavad nad suurema riigi/mandri.

  ———
  Järeldused eelnevast:
  1) Kalevipoeg ei saa olla hetkel kehastunud “tasemete vaates” (kõrgeim kehastunute tase on hetkel “mängur” – kuid “suuri mustasid” pole hetkel kehastunud.

  2) Mõiste “meie” all oleks mõistlik näha “maalasi”, ehk neid, kellede jaoks on Maa esimene kehastuste planeet (kohalikud rassid) – kuid taolises vaates pole Kalevipoeg “meie”, vaid ta on teistelt planeetidelt tulnud välis-ilmlane/tulnukas.
  —————–

  Kui üritad Kalevipoja olemusest selgust saada, siis ürita seostada tema tervikolemuse Eesti-kehastused teiste phanteonide kehastustega … ehk kes ta oli muinas-kreekas (12 olümpialase ajal), kes ta oli muinas-egiptuses (Isise-Osirise-Sethi ajal), kes viikingite klannis (Odini, Thori, Friga, Heimdalli ajal), kes keltidel Kuningas Arthuri & Merlini ajal, jne, jne.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.