Nõiaks … shamaaniks

Nõid Saami keeles on noai’di, noaide jms… Teadja tietäjä.

Vaadates soomlasi ja eestlasi ja saame hakkab mulle aina enam ja enam tunduma justkui neil seal Põhjas ja saamidel oleks rohkem ühist eestlastega kui soomlastel ja see on veidi kummaline.

Meie, eestlased, oleme enese unustanud. Meid on liialt tapetud. Meie kombed on hämarustesse vajunud ja kristlusega segatud, ja siis on shamaanid…. Näekse, ma ei ütle, et meie külatargad ei olnud shamaanid, ilmselt nad ikka olid küll, me lihtsalt ei nimetanud neid ja nii ja ehk ei nimetanud saamidki neid nii?

Tegelikult on mul see jutustamine seal instagramis ikka täies hoos, keegi räägib midagi ja ma siis kuulan ja räägin edasi. Nagu naised ikka teevad, nii need kuulujutud tekivadki.

Alustuseks sain ma teada, et lisaks shamaanitrummidele olid Saamidel ka peretrummid. Kui ma mõtlen sellele, et läheks poodi ja ostaks trummi või telliks või pusserdaks ise valmis siis tulem ei oleks shamaanitrumm, tulem poleks isegi mitte peretrumm, sest seda peaks kunagi lapsed-lapselapsed ja nende lapsed otsustama, et mingit tehtud trummi soovitakse peres säilitada ja edasi hoida.

Shamaanitrummi, nagu ka teiste maagiliste artefaktidega on see, et sa võid teha omale selle va eseme, lisada kõik tuled-viled, väemärgid, suled, tossutada ja pühitseda ja see ei ole ikkagi shamaanitrumm. See on trumm. Samas võib teine nurgas suva trummi valmis nikerdada ja see siis ongi shamaanitrummiks sobilik ese. Küsimus on tegemises, suhtumises. Justkui iga laul pole veel maagiline ja siis on need mille lugeminegi selline pisut ohtlik on.

Teine lugu mis peaks rohkem huvi pakkuma. Saaremaa läti keelne nimetus on Sāmsala, ehk Saami saar. Uurisin ühelt teiselt, seal hulgas ka filoloogidelt ja sain teada, et tegemist on väga vana nimetusega, ilmselt siis esimese nimetusega. Saaremaa ja Ösel pole ju meie nimed saarele. Või kesse seda teab ka, isamaa nimetasime ju Maavallaks, asi see Saaremaa välja mõelda on.

Saami saar tulla nimetusest Soo saar. Jap, kogu lugu mis ma kusagilt välja nuhkisin. Nendest kuivadest teaduspõhistest lugudest siis. Nüüd minge tagasi algusesse ja lugege uuesti. Ma veel mõtlen selle üle.

Rubriigid: Heietused. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.