Jõulud

Olles tegelenud oma Soome-Ugri projektiga on mind erakordselt tugevalt kõnetanud jõulud ja ka jõuluvana. Kust tuled? Kes oled?

Jõulude tume vari katab meid enim kui varem. Justkui kaamose lummuses oleme jõudnud kaupluste värvilisse virrvarri. Käisin ja nägin. Kõik valmistuvad, et astuda kurnavasse tsentrifuugi kus viimsedki elumahlad sust välja imetakse.

Detsember, kui poleks pulmi oleks tegemist vaikse ettevalmistusega jõuludesse. Uuemal ajal ka nigulad-luutsid, või siis ka mitte…. Ehk olid nemadki varem ja said omale nimed hiljem, noh, et need kirikuteenrid vähem vanade kommete kallal iriseks. Paneme kõikidele säravad lõunamaiste kannatajate nimed ja kohe ongi ristikandja rahul. Täna, täna vaatab nii mõnigi ristikandja tumma suuga seda virrvarri pealt ja läheb koju videvikku pidama, seda siiski ehk kuidagi teisiti nimetades.

Uurali rahvaste kirjus maailmas, Olen Jõudnud Lätist Norrasse ja Kola poolsaarele ja … ja teate, see Lapimaa oma Korvatundru, Tontude, Stallo ja Külmataadiga, terve Taara maailm. See on olnud kasvav traditsioon mis on ühe käest teisele ulatatud, kus kõiki olulisi asjaosalisi on korduvalt liidetud ja lahutatud ja Coca Cola pruuni vahuse suhkruveega üle valatud. Seda viimast kihti on vast lihtsaim maha pesta.

Videviku vaiksed tunnid veedetuna puudelõõmas ahju ees. Ma olen mõelnud, kirjutaks jõuluvanale, küsiks – kes oled? Jõuluvana, see on ju mask mida kantakse, aga näe, kannab valet maski, seega ei tea isegi. Eks see pööripäev tuleb ikka samamoodi ja erinevalt ühekorraga ja kuigi täna oleks Marti pidanud kutsuma ning sillad soodel on veel soojeneva ilma poolest loomata, siis Kadridesse ma enam ei suuda keskenduda, see on liiga kohe, liiga ruttu, mis on märk mulle enesele, aeg maha, aeg maha…


Muideks, teen naiste õhtu, ajame juttu, joome siidrit-teed, sööme kooki. Ja räägime justnimelt Kadripäevast ja vanadest pulmadest.

Rubriigid: Veimevakk. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.